Aastaajad

Eestimaa looduse aastaringi kuulub neli väga eripalgelist aastaaega. Soovitame jälgida rabas toimuvaid muutusi, rännates samas paigas eri aastaaegadel. Sealjuures tuleks tähelepanu pöörata meid ümbritsevatele värvidele, taimedele ja loodushäältele. Soovitame samad paigad erinevatel aegadel üles pildistada või joonistada ja neid pilte aastaringi täitumisel võrrelda.

Kõige suuremaks katsumuseks looduse asukatele on talv. Talvine raba näib esmapilgul elutu, kuid lumega talved jutustavad meile paljude rabaelanike saladusi. Värskelt maha sadanud lumelt tasub matkajal otsida jäljeridasid. Kõige enam kohtab neid rabade servaaladel, kus liiguvad põdrad, rebased ja valgejänesed. Hea õnne korral võib looduses uitaja leida isegi hundikarja jäljerea.

Kevadel, kui lumi sulama hakkab, muutub rikkamaks ka rabade helimaailm. Kõige põnevam on see esimestel hommikutundidel pärast päikesetõusu. Varahommikutel kostub siit pudrukatla podisemist meenutavat häält. Sellist heli kuuldes võib matkaline olla üsna kindel, et on sattunud tedremängu lähedusse. Rabaservade metsades võib kuulda aga rähnide trummeldamist.

Mööda soomaastikku rännates avastab matkaja, et lume paksus rabas on erinev. Samuti sulavad lumevabad laigud kõrgematele rabamätastele ning puude ümber.

Kevade lõpus ja suve alguses on rabade linnuelu kõrgpunktis. Siin võib kohata kümneid pesitsevaid linnuliike, kellest põnevamateks on kindlasti kahlajad, nagu rüüt, väikekoovitaja, mustsaba-vigle ning mudatilder. Juuni algus on ka paljude rabataimede õitsemisaeg.

Kõige sagedamini leiab inimene tee rabadesse suve lõpus ja sügisel. Siis meelitavad meid raskele soomaastikule marjad ning seened. Kõige hinnatumateks rabas kasvavateks marjadeks on murakas ning jõhvikas.

Mängi programmi

 

 

 

 

  • Rüüt

 

 

 

 

 

AUTORID

x

Tekstid: Marko ja Tarvo Valker

Videomaterjal: Remek Meel

Loodushelid: Veljo Runnel

Diktoritekst: Rain Simmul

Õpiülesanded: Elo Hermann, Marge Nelk, Marko Valker

Kaardimaterjal: Tarmo Evestus

Programmi kujundus: Mobsu OÜ

Tehniline lahendus: Reemuslab OÜ

Programmis kasutatud fotod on tehtud alljärgnevate loodusfotograafide või fotohuviliste poolt: Arne Ader, Arvi Anderson, Tiit Hunt, Gaida Jakson, Mati Martinson, Margus Muts, Ivar Ojaste, Aivar Ruukel, Bert Rähni, Maris Sepp, Valeri Štšerbatõh, Urmas Tartes, Joosep Tuvi, Andres Tõnisson, Kristjan Tõnisson, Maie Kotkas, Anett Haljasorg, Marko Valker, Tarvo Valker

Õppevara valmimisele on kaasa aidanud järgmised organisatsioonid: Kohila Gümnaasium, Kohila Vallavalitsus, Kotkaklubi, Riigimetsa Majandamise Keskus ja AS Turvas.

Programmi koostajad tänavad abi eest: Heiki Hepner, Edith Maasik, Kirsti Solvak, Kristel Talkop

Keskkonnainvesteeringute KeskusÕppematerjal on koostanud OÜ Naturewalk Kohila Keskkonnahariduse Keskuse tellimusel.

Selle koostamist rahastas Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

loading...